İsviçre ve Avrupa dışı kökene sahip olan Japon Markası Seiko

İsviçre ve Avrupa dışı kökene sahip olan Japon Markası Seiko

23 Aralık 2021

Saat sektörünün köklü saat markalarından olan Seiko, analog kuvars ile dijital gelişmiş teknolojiye ve tekniğe sahip kol saati koleksiyonları ile adından söz ettirmektedir. Marka İsviçre ve Avrupa dışında kökene sahiptir ve kurucusu Japon bir saat tamircisi olan Kintaro Hattori’dir. 1800’lerin sonunda Hattori kendi tasarımları olan saatleri üretmeye başlar. Mükemmel işçilik prensibi ile saatleri üretmeye başlayan Hattori, 1910’lu yıllara gelindiğinde ilk saatinin tam olarak tasarımını tamamlar ve üretime geçmeye başlar. İlk saati olan Laurel serisi için üretim işlemlerine başlayan Hattori, bu atılımı ile Japonya’nın ilk kol saatini üretmiştir. Ancak tarihe ilk kol saati olarak geçen model Laurel modeli değildir.

Seiko saat aslında Seikosha grubu olarak adlandırılabilecek üretim tesisinin bir kısmıydı. Tokyo’da meydana gelen bir deprem sonunda fabrikanın büyük zarar görmesi ile şirket yeniden yapılanmak durumunda kaldı ve depremden 4 ay gibi bir zaman sonrasında ilk kol saatlerinin seri üretim aşamasına başlanabilmiştir. Bu serüven İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile durdurulmuş, savaş sonrasında ise büyük yeniliklerle devam etmiştir. Savaş sonrasında teknolojik ilerlemenin öncüsü olarak anılan marka, saat sistemleri için Magic Lever gibi sarma mekanizmasına dayalı önemli ve az maliyetli sistemler kullanmaya başlamıştır.

Saat sektörü ve piyasasında İsviçre ve Avrupa ile büyük bir mücadele içine giren Seiko, kol saatlerinde dünya genelinde yüksek bir standart belirlemiştir ve kaliteli kol saatlerine dair bir referans oluşturmuştur. Kuvars saatlerin gelişimi ve dünyaya yayılmasını sağlayan Seiko, birçok saat markasının söz konusu dönemde kapanmasına da neden olan markadır. Seiko’nun bir marka olarak başarısı yalnızca saat sektörüne dahil ettiği kuvars sistemi ile sınırlı değildir. Seiko kol saatleri arasında geliştirdiği teknik ve tasarım ile kronometre ve saat isabeti hususunda en hassas çalışan kol saatlerini üretmeyi başarmıştır. Bununla beraber lüks saat koleksiyonları arasına kıymetli taşlar ile üretime başladığı saatlerle de giriş yapmıştır. Bugün en çok bilinen Seiko saat modelleri arasında Astron, Grand Seiko ve Credor Eichi gibi modeller duru ve kaliteli tasarımları ile öne çıkmaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.